Külső vezérlő egységek
Az ipari kenőszivattyúk általánosan nem rendelkeznek beépített időzítő vagy ellenőrző-vezérlőegységgel. Emellett számos esetben a lokális ellenőrzés nem elegendő a kenőberendezéseket és rendszerek menedzselni.
Az automatikus kenés ciklusokból, a ciklusok két jellemző fázisból állnak:
Állás időszak / Pause Time / Stop Time / Standby Time: amikor a szivattyú áll és várja a vezérléstől az indulási, adagolási parancsot
Kenési időszak / Lube Time / Operation Time: amikor a szivattyú jár és végzi a rendszer felé az adagolást.
A kenőberendezések vezérlése két alapelv szerint épül fel:
Idő alapú vezérlés: mind az Állás és a Kenési periódus egy előre beállított idő lejártával aktiválódik, azaz a beállított Állásidő lejártával a pumpa elindul, majd a Kenési ciklus a beállított idő lejártával leáll és elkezdődik újból az Állási periódus.
Impulzus vagy Ciklus alapú vezérlés:
A szivattyú várakozási periódusa nem időre van meghatározva, hanem egy bejövő Impulzus aktiválja a kenést. Jellemzően például egy szerszámgép szánszerkezetének az elmozdulása (adott elmozdulás után indul a kenés), vagy akár egy beállított fordulat (egy tengely adott elfordulásainak száma) vagy akár egy kézi nyomógomb aktiválja a kenési ciklust.
A kenőrendszerben az elosztási rendszer (disztribúciós rendszer) a jellegétől függően szenzorokkal lehet felszerelve, amely érzékelők visszajelzést adnak a vezérlésnek a rendszerben működő elosztó(k) vagy nyomáskapcsolók állapotáról. Ezen ciklusjelzők jelei zárhatják a kenési periódust:
Például progresszív rendszerben a fő-elosztóba épített elmozdulás, vagy elektronikus Ultrasensor jeleinek száma állítható be, amely leállásra készteti a szivattyút.
A kétvezetékes rendszerekben a csőhálózat végén elhelyezett végnyomásőr nyomáskapcsoló jele igazolja vissza a ciklus lefutását.
Az egyvezetékes rendszerekben is egy nyomáskapcsoló jelzi a vezérlőnek a ciklus végét.
A vezérlők nem csupán a szivattyú indulását és az adagolási mennyiséget szabályozzák, de ellenőrizni képesek a teljes rendszer működését is.
Figyelik a kenési szenzorok jeleit és amennyiben megadott időn belül nem érkezik jel, hibajelentést adnak (mivel a rendszerben a kenőanyag nem került megfelelően kiadagolásra).
Csőszakadás detektorokat ellenőriznek a maximális üzembiztonság érdekében.
A motor áramfelvételét ellenőrzik és védik a túlnyomás okozta meghibásodások ellen.
Esetenként nyomásellenőrzést végeznek.
A vezérlőegységek ezen felül még számos funkcióval is rendelkeznek, például:
- Tartály kenőanyag-szint ellenőrzés
- Motorfordulatszám és adagolási intenzitás beállítása
- Kézi indítás
- Visszajelzők kezelése: normálüzem, tartály-üresállás, hibajelzés.
- PLC adatkapcsolat
- Távoli GPRS szerverkapcsola
Az ipari rendszerekben alkalmazott leggyakoribb és professzionális vezérlőberendezések:
DropsA VIP5 Controller
A DropsA VIP5 önálló, külső vezérlő alkalmas a kis és közepes méretű egy- és többvezetékes, progresszív is az egyszerűbb kétvezetékes rendszerek kiszolgálására.
A VIP5 vezérlőt egy kiterjedt paraméterkészlettel tervezték, amely páratlan könnyedséget és rugalmasságot kínál az automatikus kenőrendszer vezérléséhez és monitorozásához – egyszerű időzített rendszertől kezdve, befecskendezőn, progresszív vagy kettős vonalú rendszerig.
A VIP5-be három üzemmód van beépítve, amelyek lehetőséget kínálnak olyan vezérlésre, amelyet másutt nem találsz egyetlen, kompakt és megfizethető egységben.
Nincs többé szükség különböző verziókra a vezérlőkből – a VIP5 mindent megtesz.
CIKLUS MÓD:
Ez a „hagyományos” üzemmód lehetővé teszi a kenőrendszer készenléti állapotban tartását idő alapú rendszerrel, külső impulzussal vagy a kettő kombinációjával. Amikor kombinált módot használja, eldönthető, hogy a időzítő elindítson-e egy kenőciklust, vagy riasztást jelezzen, mert nem észlelt jelet az időtúllépés ideje alatt.
IMPULZUS MÓD:
Ez az üzemmód lehetővé teszi a külső vezérlőnek, hogy mind a készenléti, mind a kenőfázist vezérelje, miközben lehetővé teszi a Ciklus vagy nyomáskapcsoló csatlakoztatását annak ellenőrzésére, hogy a rendszer helyesen működik-e a kenőfázis alatt.
A Felfüggesztési időzítő funkció lehetővé teszi a kenőfázis felfüggesztését, ha a vezérlő külső jelzése megszűnik.
Ez az üzemmód ideális lánc- vagy szállítószalag kenéséhez, ahol a kenőanyag mennyiségét a szállító mozgása határozza meg, míg a kenőanyag megfelelő kimenete egy ciklus vagy nyomáskapcsoló által csatlakoztatott adagolóeszközöktől függ.
ÁRAMLÁS MÓD:
Egy másik új üzemmód átalakítja a VIP5 vezérlőt egyszerű Áramlásmérő eszközzé. Egyszerűen állítsa be az áramlás értékét és az impulzusok egységét, amit képviselnek, és a VIP5 kijelzője azonnal áramlásmérővé válik, amely megjeleníti a rendszeren áthaladó áramlási sebességet. Beállítható egy minimális és maximális áramlásszint, hogy helyi és távoli riasztást kapjanak a karbantartók.
A DropsA VIP5 PRO vezérlő az előző VIP5 innovatívan továbbfejlesztett változata, funkciókban és a távoli eléréssel professzionális rendszerekben alkalmazott.
A flexibilis programozhatósága minden típusú kis és nagy kiterjedésű és rendszerű kenőberendezéshez alkalmazhatóvá teszi.
Javasolt alkalmazási területek:
Automata utántöltő (feltöltő) rendszerek vezérlése
Kenőanyagszóró (spray) rendszerek teljes körű kenési és pneumatikus vezérlése
Kenőrendszerek távoli indítására és távoli hibajelzésre
A szivattyú üzemének és rendszer állapotának távolra jelentése
Távoli riasztás visszaállítás
EUROLUBE INDUSTRIAL vezérlőegység
A saját fejlesztésű EuroLube Industrial vezérlőegységünk a fenti alapelvek teljesítése mellett egy beépített, SIM-kártyás GPRS modemmel is rendelkezik, amely egy központi, felhős vezérlőszoftverhez csatlakozik (EuroControl).
Az egyes kenőrendszerek, amelyek a rendszerhez integráltak, egyrészt folyamatosan online ellenőrizhetőek és minden státusz a szoftverben látszik. A megfelelően működő egységek „zöld” állapota a normál, jó üzemet jelzi.
Az egyes berendezésekre kattintva megnyitható az adott kenőegység adatlapja, amelyen minden beállítási paraméter és státusz jól látható:
- Kenési aktivitás
- Tartály kenőanyag-szint (%-os töltöttség)
- Motor státusz
- Lefutott kenési ciklusok száma
- (egyes speciális berendezéseknél az akkumlátorok állapota, a szekrények állapota)
- A beállítási paramétereket a programban azonnal meg lehet változtatni távolról vagy akár a kenőegység mellett mobiltelefonról.
- Hiba esetén:
- A rendszer a központi felületen „piros” jelzéssel mutatja a hibás egységet.
- Azonnali email (opcióban SMS) értesítést küld a beállított címekre, telefonszámokra.
- Beállíthatóan inaktiválja a kenőegységet.
A rendszer flexibilis ás átgondolt felépítése folytán alkalmas a várható kenőanyag-kiürülési időpontokat előrejelezni (tervezhető a feltöltés), rögzíteni a karbantartások során feltárt hibákat, az elvégzett műveletek munkalapjainak és költségeinek nyilvántartásra. Kiválóan használható nagyvállalati területeken.
Az EUROCONTROL vezérlőegységet azon felhasználóknak ajánljuk, ahol számos kenőberendezés egyszerű felügyeleték kívánják megoldani.
EUROCONTROL GSM
A GSM alapú vezérlőegységeink a szigetszerűen, a felhasználó központi telephelyétől távol üzemelő központi zsírzók vagy kenőberendezések működtetésére és ellenőrzésére alkalmas. Használatával megelőzhető a kenőrendszer meghibásodásából keletkező extrém kopások, csökkenthetőek a javítási költségek és jelentősen magasabb üzembiztonságot (kevesebb gépleállást) jelent.
A kenőszivattyúba épített GSM panel bármely hiba esetén SMS-ben jelenti a meghibásodást a programozott telefonszámokra, így akár a karbantartásvezető vagy tulajdonos hamarabb kap értesítést a hibáról, mint maga a gépkezelő.
Jelezhető hibák:
- Tartály kiürülés
- Pumpaelem kopás
- Rendszer ciklushiba – kenési hiba
- Gerincvezeték szakadás
- Nyomáshiba
- Motor-áram túlvezérlés / magas hőfok
- Rendszer eldugulása
Az EUROCONTROL GSM vezérlőegység akár utólagosan is felszerelhető egy már meglévő, működő kenőszivattyúra.
Általános alkalmazási terület:
- Több telephelyes vállalatok
- Mobil gépek, építőgépek
KIEGÉSZÍTŐ EGYSÉGEK KENŐRENDSZER VEZÉRLÉSHEZ:
Csőszakadás szenzor – ellenőrzi, hogy az adott, nagyértékű csapágyakba bejutott-e a kenőanyag
Ultrasensor – ciklusérzékelő progresszív és kétvezetékes rendszerekhez.
Az UltraSensor-t a következő generációs Proximity és Micro kapcsoló rendszerek helyettesítésére tervezték a progresszív elosztóelemekben található dugattyúk mozgásának monitorozására. A szabadalmaztatott koncepció a mágneses fluxus változásainak figyelésén alapul egy hall-érzékelő segítségével, amikor a dugattyú belép az érzékelési tartományba.
Nincsenek mozgó alkatrészek, tehát az állapotfelmérő eszköz teljesen kopásmentes.
Az NPN és PNP csatlakozási lehetőségek standardnak számítanak ugyanabban az érzékelőben.
Áramlás-érzékelő szenzor – a kenőolajak áramlását érzékelik és mennyiségi visszajelzést adnak a vezérlésnek.
Szintérzékelő szenzorok – a tartályok kenőanyag-szint érzékelésére, a minimum és maximum-szintek ellenőrzésére alkalmazható.
A lézeres szintező egy optikai távolságérzékelő, amely kalibrálható a szivattyútartályokban lévő kenőanyag mennyiségének mérésére.
Az érzékelőnek digitális kimenete van, amelyet beállíthatunk a minimális, maximális vagy más szintbeállításokhoz szükséges kívánt értékre.
A szintezőt elsősorban a SUMO és Mini-SUMO szivattyúrendszeren való használatra tervezték, a Dropsa szabványos rögzítőperemmel, de bármely tartályhoz kiválóan alkalmazható.
Kétvezetékes végnyomásőr – a kétvezetékes kenőrendszerekben a csőhálózat végén történő nyomás-érzékelésre.
A nyomásértékek a rendszerhez kalibráltan 20-400 bar nyomásig beállíthatók.
Kétvezetékes 4/2 váltószelepek – a kétvezetékes rendszerben az ’A’ és ’B’ gerincvezetékek felé történő adagolás vezérlésére alkalmazható.
A 70-300 bar nyomástartományban működő 4/2 szelepet a külső vezérlőegység irányítja, a kenési státusz-igény függvényében.
A hidraulikus, mechanikus, illetve a pneumatikus vagy elektromos működtetésű váltószelepek széles felhasználási kört fednek le, függően az adott berendezés energia-ellátásától vagy kenési igényétől.